Ako vybrať správny popisovač

Popisovače sú skvelým pomocníkom v mnohých rôznych situáciách, hlavne pri triedení a archivácii, vo výučbe na školách i vo firmách, pri kreatívnych činnostiach. Na trhu je celý rad popisovačov, ktoré môžete využiť, pričom na ich tele alebo v ich názve je priamo napísané, k čomu sú určené.

 

Ako si vybrať správny popisovač?

 

Výber popisovača sa riadi tromi základnými kritériami:

  • Na aký materiál sa píše?
  • Má nápis na materiáli vydržať, alebo musí ísť ľahko zmazať?
  • Má byť písacia stopa priehľadná, alebo výrazná a sýta?

Popisovače na biele tabule

Súčasťou školských tried a firemných školiacich miestností sú v drvivej väčšine biele tabule (whiteboardy), na ktoré sa píše farebnými fixkami. Farebné stierateľné popisovače sa predávajú samostatne alebo v sadách štyroch farieb (červená, modrá, zelená, čierna) so stieracou hubkou. Z whiteboardov ich ľahko umyjete suchou hubkou. Iné nepoužívajte, pretože by ste mohli bielu tabuľu nenávratne poškodiť. Farebné stierateľné fixy využijete nielen na bielu tabuľu, ale aj na sklo, kov, porcelán alebo PVC. Značkovače uchovávajte vo vodorovnej polohe, u tabúľ je väčšinou na ne pripravená polička.

Popisovač na bielu tabuľu
nakúpiť popisovače na biele tabule

 

Popisovače na papier (flipchart)

Flipcharty sú mobilnou pomôckou lektora školení, kurzov, workshopov, na ktoré priebežne zapisuje hlavné myšlienky, nápady účastníkov, dôležité informácie a zdroje. Je to vlastne veľký papierový blok, na ktorý sa píše fixkami priamo na to určenými. Majú vysokú odolnosť proti zasychaniu atramentu v hrote - vydržia otvorené aj 7 dní. Atrament sa neprepíja papierom a je bez zápachu. Dodáva sa jednotlivo aj v sadách v základných farbách (čierna, modrá, zelená, červená). Možno využiť aj na kartóny, papierové zakladače a pod.

Popisovač na papier (flipcharty)
nakúpiť popisovače na papier

 

Liehové popisovače

Na plastové dosky, kartón, fóliu sa skvele hodia liehové popisovače s náplňou na báze liehu (alkoholu), ktorý po zaschnutí výborne drží na nesavom povrchu. Písacia stopa liehovým popisovačom je priehľadná. Nedá sa vyprať z textilu, ale časom môže vyblednúť. Hodí sa pre písanie na betón, kameň, drevo, film, fólie, kov, papier, plast, gumu, sklo, porcelán ... Hrot môže byť rôzne široký a vytvárať tenkú či výraznejšie stopu.

 

nakúpiť liehové popisovače

Špeciálne popisovače - na sklo ap.

Popisovač na sklo obsahuje tekutú kriedu na báze vody, ktorá je dávkovaná guľatým hrotom. Napísaný text sa dá zo všetkých neporéznych materiálov ľahko umyť vlhkou handričkou. Hodí sa pre kreatívnejšie krátkodobé využitie napríklad v zaujímavých predajniach či kaviarňach.

Špeciálný popisovač
nakúpiť špeciálne popisovače

 

Lakové popisovače s pigmentovým atramentom

Popisovače s výborným krytím a výraznou nepriehľadnou stopou sú plnené pigmentovým atramentom. Nezabudnite popisovač pred použitím pretrepať, aby sa zložky z dna (pigmenty) spojili so zvyšnou tekutinou (rozpúšťadlom). Farba pomalšie zasychá, ale potom je odolná proti vode. Lakové atramenty na báze pigmentu majú jasnejšie, sýtejšie farby a ich použitie je veľmi široké. Sú veľmi odolné proti oteru, vonkajším vplyvom počasia, vysokým teplotám, alebo naopak mrazu. Používajú sa nielen v kanceláriách, ale aj v priemyselnej výrobe, obchode,laboratóriách atď., a tiež na dekoráciu najrôznejších predmetov dennej spotreby.

Lakový popisovač
nakúpiť lakové popisovače
                                                                                                                                                                         ísť do kategórie s popisovačmi
Popisovače