Zima na pracovisku: 5 tipov ako sa chrániť pred chladom
Zimné mesiace vedia poriadne potrápiť ľudskú psychiku - dni sú kratšie a Slnko sa nám schováva o niečo skôr. Nízke teploty na pracovisku taktiež neprispievajú k pohode počas práce. Aj preto sme sa rozhodli spísať 5 tipov ako zimu na pracovisku prekonať, respektíve zmierniť jej dôsledky na váš pracovný výkon. Samozrejme, všetko závisí od konkrétnej pracovnej pozície, avšak častokrát sú naše tipy univerzálne aplikovateľné.

Zimné mesiace medzi mnohými nepatria k tým najobľúbenejším. Dlhšia noc, menej denného svetla, posun času a častokrát celodenné mínusové teploty. Práve tie spôsobujú množstvu profesií vrásky na čele. I napriek tomu ale niektoré profesie musia pracovať aj v mínusových teplotách. Zabezpečenie zimnej údržby, neodkladná starostlivosť o bežný chod miest a obcí alebo nutné opravy vo vonkajšom prostredí.
Prípadne je nutné niečo v zime urobiť na záhrade, na dvore rodinného domu alebo všade tam, kde to je práve potrebné. V nasledujúcich riadkoch si preto prehľadne zhrnieme, ako sa čo najlepšie pripraviť na prácu v mínusových zimných teplotách. Niektoré tipy možno poznáte, niektoré budú pre vás nové - každopádne veríme, že vám pomôžu vydržať chladnejšie dni v pohode a bez ujme na zdraví.
Aj keď nie vždy je možné všetky naše popísané tipy využiť, určite niektoré z nich poznáte a dennodenne využívate vo svojej práci. Základným predpokladom, ktorý by mal predchádzať všetkým našim tipom je kvalitný spánok. Výskumy dokazujú, že ľudia, ktorí nie sú oddýchnutí, vnímajú teplotu pocitovo nižšie ako v skutočnosti je.
Preto sa nedajte oklamať, ak na teplomery svieti vyššia teplota, než na akú by ste tipovali vy. Vaše telo totižto nie vždy vníma reálnu teplotu tak, ako ju vidíme na teplomery alebo na termostate. Častokrát aj samotné predpovede počasia uvádzajú pocitovú teplotu, ktorá nám toho napovie oveľa viac ako teplota reálna.
Teplé oblečenie je základ
Prvá, a azda najdôležitejšia rada. Teplé oblečenie je pochopiteľný základ. Dôležité je taktiež jeho zloženie - odporúčame vyhnúť sa bavlne a siahnuť po vlnených veciach. Veľmi nápomocné vie byť vrstvenie jednotlivých kúskov oblečenia. Odporúčame minimálne 3 vrstvy oblečenia a navrch napr. nepremokavú a vetru odolnú bundu.
Jednotlivé veci by ale nemali úplne priliehať, nakoľko príliš tesné oblečenie spôsobí, že telo bude nedostatočne prekrvené a teplo nebude môcť rovnomerne prúdiť. Obzvlášť dôležité je mať v teple hlavu, krk a nohy - vhodné sú teplé čiapky, šál alebo nákrčník a zateplená nepremokavá obuv. Nakoľko teplo strácame predovšetkým cez tieto časti tela.
Samozrejme, netreba zabúdať ani na tie ďalšie časti tela. Dnes už nájdeme na trhu aj vyhrievané oblečenie - má v sebe zabudovanú elektrickú batériu, ktorá zahrieva jednotlivé články a prakticky kúrite vlastným oblečením. V drvivej väčšine prípadov je ale takéto oblečenie skôr raritou, nie bežným pravidlom na pracovisku.
V teplom a hrejivom oblečení nebude mať zima na pracovisku žiadnu šancu.
Zdravá strava je základ
Jedlo význame pomáha telu vytvárať dodatočné teplo, a tak poráža nepríjemnú zimu na pracovisku. Rýchlu energiu, a taktiež aj teplo dodávajú predovšetkým sacharidy, ktoré sú obzvlášť vhodné pre dopĺňanie energie v prípade fyzicky náročných povolaní. Do kancelárskeho prostredia odporúčame zvoliť malé ovocné občerstvenie, prípadne malé sladké potešenie.
Podobné občerstvenie počas dňa nielen príjemne zahreje ale aj doplní energiu. V prípade sedavých zamestnaní je dôležité mať pod dohľadom celkovo prijatú energiu, aby ste sa vyhli negatívnym dopadom. Vyvážené jedlo je základom nielen pre správnu tepelnú výmenu ale aj pre celkové zdravie nášho organizmu.
Okrem rýchlych cukrov nezabúdajte ani na ďalšie dôležité nutrienty, ktoré sú obsiahnuté vo vyváženej strave.
Prestávky v teple sú dôležité
V prípade, že pracujete vo vonkajšom prostredí počas celej pracovnej doby, odporúčame si každé 2 hodiny urobiť menšiu prestávku, respektíve sa presunúť na teplejšie miesto a tam zotrvať aspoň 10 minút. Dáte telu dostatočný teplotný impulz, a tým pádom bude zima na pracovisku o niečo znesiteľnejšia. V závislosti od povahy práce je potrebné prispôsobiť frekvenciu prestávok.
Aj malé odpočinutie počas pracovnej doby je vhodné, nepodceňujte preto pravidelné prestávky - hoci aj veľmi krátke. Keď ste odpočinutý, nielenže podávate lepší výkon, ste odolnejší voči výkyvom počasia, či voči nízkym teplotám ale predovšetkým sa zvyšuje bezpečnosť pri práci.
Ako sme spomínali, odpočinuté telo a zregenerovaný organizmus zvládajú lepšie nižšie teploty, nakoľko aj ich vnímanie pocitovej teploty je oveľa lepšie. Platí jednoduchá zásada, že čím menej spíte, tým nižšie môže vaše telo vnímať pocitovú teplotu oproti reálnej teplote vonku alebo na pracovisku.

Úprava pracovného miesta a užitoční pomocníci
Ak pracujete prevažne vo vnútri alebo v klasických kancelárskych priestoroch odporúčame vykonať malé úpravy v miestnosti. Nižšie teploty na pracovisku tak budú znesiteľnejšie. Môžete siahnuť po hrubších závesoch na oknách, po dekách na pracovisku, prípadne zvoliť ohrievače, ktoré dokážu za pomerne krátky čas rýchlejšie vykúriť miestnosť.
Vhodným doplnkom sú rýchlovarné kanvice, či termosky alebo termohrnčeky s pripraveným teplým nápojom - či už kávou alebo čajom. Krátke zohriatie počas prestávky vždy padne vhod.
V minulosti sme sa mohli stretnúť aj s elektrickými ohrievačmi - tie je možné použiť, avšak naozaj iba počas krátkeho obdobia, nakoľko spotreba energie je enormná.
Výborným tepelným izolantom do miestností je koberec. Ten spoľahlivo zamedzuje úniku tepla a zároveň je príjemný na chôdzu a zútulní miestnosť. Avšak nie vždy je možné koberec umiestniť na každé pracovisku.
V prípade, že používate kancelársku stoličku, môžete namiesto po koberci siahnuť po vyhrievanej podložke na nohy. Splní podobný účel.
V zime celosvetovo stúpa spotreba sypaného aj granulovaného čaju, nakoľko je tento nápoj jednoduchý na prípravu, spoľahlivo zahreje a zvládne ho urobiť každý. Nepochybne aj vy máte svoju obľúbenú príchuť, ktorá vám vyčarí úsmev na tvári aj v treskúcej zime.
Čaj je skvelý nielen na lyžovačku ale aj do práce. Vychutnajte si jeho lahodnú chuť a zohrejte sa.
Udržiavané pracovné oblečenie
Ako sa hovorí - čistota je pol života. Platí to aj v prípade nízkych teplôt či zime na pracovisku. Zvoľte vždy kvalitné a čisté pracovné oblečenie, ktoré zodpovedná potrebám konkrétnej práce.
Poškodené, deravé alebo inak opotrebené pracovné oblečenie prepúšťa dôležité teplo. Preto by ste mali nosiť na sebe oblečenie, ktoré je v poriadku.
Zároveň, správne oblečenie nebude brániť vo výkone. Množstvo materiálov zároveň pomáha v termoregulácii vášho tela a vy tak môžete oblečenie použiť nielen počas zimy. Taktiež dôležité je kvalitné termoprádlo, ktoré je výborným doplnkom do nízkych teplôt.
Nezabudnite sa informovať u svojho zamestnávateľa o vhodnom oblečení. Mnohokrát ponúka zamestnávateľ príspevok na lepšie oblečenie, pričom ak to z pracovnej povahy vyplýva, musí vám zabezpečiť adekvátne pracovné oblečenie. Nepodceňujte pravidelnú hygienu, ktorá je aj v zime dôležitá.

Bonusový tip
Pracujte pomalšie a dôslednejšie. V dôsledku zimy na pracovisku samotný organizmus nepodáva taký výkon ako je to v prípade optimálnej teploty. Preto sa snažte pracovať predovšetkým dôsledne, robte si pravidelné prestávky a vaše telo sa vám odmení v podobe lepšej odolnosti voči nízkym teplotám. Obzvlášť to platí v prípade celodennej práce v exteriéri, kde by prepracovanosť mohla viesť k úrazu.
Samozrejme, samotnou prácou to nekončí. Poraziť zimu na pracovisku pomáhajú aj správne návyky, ktoré začínajú ešte pred samotnou prácou. Dostatok spánku, výdatná a na živiny bohatá strava alebo aj taká maličkosť ako dostatok času na presun do práce zohrávajú dôležitú úlohu.
Nízke teploty porazíte dôkladnou prípravou a predovšetkým fyzickou a psychickou pohodou.
Je vedecky dokázané, že organizmus, ktorý nemá dostatok spánku pocitovo vníma teplotu oveľa nižšiu ako v skutočnosti je.