Zápisník v hlavnej úlohe: 6 tipov ako si robiť poznámky efektívne

Spomínate si na školu? Zošity sa po vynechaní hodiny požičiavali iba od tých, ktorí mali najkrajšie poznámky. Prinášame prehľad tipov, ktoré uplatníte nielen v školských laviciach, ale aj na konferenciách a pracovných stretnutiach.

Zápisník

1. Používajte značky a symboly

V každej oblasti sú slová, okolo ktorých sa točí väčšina tém. Ľahko sa z nich dajú vytvoriť značky. Napríklad šípka hore znamená zvýšenie a šípka dole zníženie. Hlavne pri zachytávaní myšlienok osoby, ktorá na jeden nádych zo seba vychŕli 3 súvetia treba vedieť zapísať podstatu rýchlo.

Značky, symboly, iniciálky a skratky sú veľmi dobrými parťákmi v rýchlom zapisovaní textu. Čím väčšiu zásobu takých znakov máte, tým lepšie pre vás. Ušetrí vám to nielen čas, ale aj miesto v poznámkovom bloku.

Tip: Vytvorte si vlastné symboly a značky, podstatné je, aby ste im rozumeli aj dva dni po tom, čo text dopíšete.

2. Vyberajte to podstatné

Nemusíte mať zapísaný každé jedno slovo, vyberajte hlavné myšlienky a nosné body. Stručne zapísané poznámky sa aj lepšie učia a ľahšie si ich obsah zapamätáte. Niekedy rečníkovi chvíľku trvá, kým nájde tie správne slová. Nebojte sa preto obsah dobre preosiať.

 

To, čo je podstatné, spoznáte aj podľa tónu a zanietenia rečníka, akým prezentuje. Ďalším poznávacím znamením je aj množstvo času, ktoré danej téme venuje. To, na čom nezáleží, zvyčajne veľa priestoru nedostane.

Tip: Väčšina ľudí používa ako pomôcku na začatie vety určité slovo, ktoré sa neustále opakuje. Nemusí každý odstavec vašich poznámok začínať tiež takýmito „barličkami“: proste, áno, takže, a, potom, ako.
 

3. Udržujte štruktúru

Štruktúrovaný text je vizuálne zaujímavejší a vydržíte ho dlhšie čítať, než text, ktorý je jednoliatou masou písmen. Kapitoly, odseky, odrážky a číslovanie vám pomôžu udržať prehľad v téme. Ak text ostane bez štruktúry, ľahko stratíte prehľad, o čom vlastne čítate.

Nebojte sa so štruktúrou aj experimentovať. Väčšina zápisníkov je riadkovaná, preto sa aj poznámky píšu horizontálne. Ak si to však text či vaša nálada vyžaduje, pokojne poznámkový blok otočte o 45 stupňov a poznámky, graf, či schému si zaznačte vertikálne.

Tip: Štvorčekové zápisníkyčisté poznámkové bloky sú na experimenty ako stvorené, majú riadky tam, kde chcete vy.

 

Poznámkový blok

4. Farby vyberajte starostlivo

Základné farby na hlavný text sú najčastejšie tmavomodrá a čierna. Dobre vyzerá aj tmavosivá, svetlým odtieňom sa radšej vyhýbajte. Je dôležité, aby sa pero so základnou farbou nerozpíjalo, nerozmazávalo a nebledlo.

Lepší je jednofarebný štruktúrovaný text, než krikľavá spleť z ktorej slzia oči. Vyhnite sa príliš bledým odtieňom, ktoré sú málo kontrastné oproti podkladovému pozadiu. Žltá vyzerá úžasne na čiernej školskej tabuli, no použiť ju na nadpis v bielom zošite je nerozumné, ak nemáte v úmysle dať nadpisu ešte tmavé kontúry.

Tip: Predtým, než začnete fixkou zvýrazňovať dôležité pasáže, overte si, či text nie je písaný perom, ktoré sa rozmazáva. Na podčiarknutie môžete okrem zvýrazňovacích fixiek použiť aj neónové ceruzky.

5. Doprajte priestor obrázkom

Netlačte písmenká, znaky a obrázky na seba. Nechajte ich dýchať, ľahšie sa to aj vám bude po sebe čítať. V zhustenom texte sa ťažko vyznať, nieto keď do neho zasahujú ešte aj náčrty. Jedna skica mnohokrát povie vac, než popísaná strana.

Neviete kresliť? Nik od vás nežiada umelecké dielo. Väčšina symbolov je jednoduchá a vychádza z geometrických znakov. Natrénujte si pár takých symbolov či obrázkov, ktoré môžete variabilne použiť v rôznych situáciách.

Tip: Medzi často využívané kresby patrí panáčik, domček, zošit, ceruzka, svet, mobil, laptop, slnko či pohár. Vyskúšajte si ich na papier, stačí pár opakovaní a sami budete prekvapení, ako vám to dobre ide.

Kreslené symboly

6. Duplicitný obsah je zbytočný

Je dobrým zvykom, že súčasťou prednášanej témy, konferencie či pracovného stretnutia je aj prezentácia. Pre istotu na začiatku sa uistite, či vám bude prezentácia po skončení stretnutia zaslaná.

Ak áno, zapisujte si už len k hlavným bodom jednotlivé zaujímavosti a informácie, ktoré sa na slajdoch nenachádzajú. Je zbytočné zameriavať pozornosť na odkresľovanie grafu, ak ho o hodinu budete mať v mailovej schránke. Zatiaľ vám totiž môžu ujsť informácie, ktoré na slajdoch nenájdete.

Tip: V prípade, že máte pred sebou prezentáciu aj prezentujúceho, sústreďte sa radšej na prezentujúceho. Po prednáške si prezentáciu prejdite a ak ste niečomu v prezentácii neporozumeli, pokojne sa prezentujúceho spýtajte.