Posvieťte si na svoju prácu: Ako si vybrať vhodné osvetlenie do kancelárie?

Prišla jeseň. Dni sa skracujú, svetla ubúda. Niektorí z nás prichádzajú do práce ešte za tmy, iní za nej neskoro večer aj odchádzajú. Pre svoj plnohodnotný pracovný výkon si však potrebujeme dôkladne posvietiť na to, čo robíme. 

 

V článku preto prezradíme, ako si správne vybrať vhodné osvetlenie do kancelárie a predstavíme typy svietidiel podľa aktuálnej ponuky Lamitec.

 

Vhodné umiestnenie svetla

Predtým, ako si vyberiete konkrétny typ osvetlenia, je vhodné premyslieť si, kam ho umiestníte. V prípade, že budujete novú kanceláriu, máte výhodu. Vybrať si môžete aj miesto inštalácie centrálneho osvetlenia

Vždy je potrebné myslieť na to, aby boli stoly dostatočne osvetlené a zároveň, aby bolo svetlo rovnomerne rozložené. To znamená, že by ste sa mali vyhnúť striedaniu osvetlených a tmavých pasáží. Práve takéto prechody môžu spôsobovať únavu očí.

 

Čo sa týka stolového osvetlenia, osvedčenou metódou je uložiť lampu na ľavú stranu za počítač. To zaručí, že si pri písaní nebudete tieniť – to však neplatí pre ľavákov. Tí by si lampu mali umiestniť na pravú stranu. Uloženie svetla za počítač zároveň znižuje únavu očí spôsobenú intenzitou monitora.

 

Pri umiestňovaní vždy myslite na to, aby vás neoslepovalo svetlo. Stolové lampy by nemali byť nad úrovňou očí a mali by mať dostatočné tienidlo.

 

TIP: Kombinujte centrálne a doplnkové osvetlenie.

Preferujte denné farby

Do kancelárií odporúčame farby, ktoré sa približujú dennému svetlu. Vhodné sú teda neutrálne alebo studené biele. Teplé farby vytvárajú pocit komfortu a únavy, čo by mohlo výrazne znížiť váš pracovný výkon. Má to však aj ďalšiu výhodu. Ak sa pozriete von oknom,nemusíte si zvykať na svetlo v miestnosti, ktoré je v podstate veľmi podobné.

 
Preferujte denné farby

Teplé farby svetla sú akceptovateľné vtedy, ak máte doma pracovňu a preferujete prácu v komfortnej domácej atmosfére. Teplá má tendenciu uspávať. V prípade, že pracujete z domu, môžete si jednoducho vyskúšať viaceré varianty a uvidíte, ktorá vám sadne najviac.

 

Farba svetla závisí od Kelvinov. Čím väčšie číslo, tým chladnejšie farby. Klasické žiarovky do domácností majú cca 2 700 K, do kancelárií sa odporúčajú hodnoty 4 000 a vyššie.

 

Intenzita svetla

Pri správnom umiestnení, kombinácii centrálneho a doplnkového svetla alebo neutrálnej farbe to nekončí. Intenzita svetla sa udáva v luxoch. Optimálna hodnota pri osvetlení do kancelárie by mala byť 300 až 500. Nízka intenzita svetla totiž dráždi oči. Zrak je oveľa viac namáhaný, čo môže podnietiť vznik chýb.

 
Intenzita svetla

V jesennom a zimnom období je dôraz na intenzitu svetla ešte väčší. Je to preto, lebo osvetlenie by malo nahrádzať denné svetlo. Slabá intenzita počas tmy by mala opäť negatívne účinky. Odporúčame vám preto naše lampy so žiarivkami. Prečo? Majú vysokú životnosť, nízku spotrebu a vďaka kĺbovému ramenu ich môžete polohovať podľa potreby.