5 krokov ako posilniť imunitu a predísť nachladnutiu
Jesenné čľapkanice a zimné mrazy pomaly ale isto klopú na dvere. Než opustíte teplo svojho domova a vyrazíte do práce alebo za zábavou, skúste sa zamyslieť nad tým, čo robíte pre to, aby ste ostali zdraví. Pokiaľ sa budete o svoje telo starať, nielen že si vytvoríte silnú imunitu, ale zároveň sa budete cítiť silnejší, energický a výkonnejší. Poradíme vám ako zlepšiť svoj životný štýl v piatich jednoduchých krokoch.
Čo pomáha na slabú imunitu
Kľúčovým faktorom pre posilnenie imunity je pravidelný pohyb. Zahrnutie pravidelného pohybu do vašej každodennej rutiny môže zlepšiť vašu imunitu a znížiť riziko infekcií.
Sedíte celý deň za počítačom a vaša chrbtica je ako paragraf? Pravidelné cvičenie je v tomto prípade pre vás nutnosťou. Pomôže vám jednostrannú námahu a nedostatok pohybu vykompenzovať.
Neznamená to, že sa musíte každý deň potiť v posilňovni. Priamo v kancelárii si môžete každú hodinu natiahnuť chrbát, ramená a dlane.
Namiesto objednania obeda rozvozom si môžeme pešo vyraziť do najbližšej prevádzky alebo si predĺžiť cestu z obeda a vyraziť na krátku prechádzku po okolí.
Zdravá strava zaručene posilní imunitný systém
Len veľmi neradi by sme vám odporučili alebo zakazovali konkrétne potraviny. V každom jedálničku je dôležitá iba jedna vec, ktorej sa treba držať. Váš jedálniček by mal byť pestrý, plný čerstvej zeleniny a ovocia, nezabúdajte ani na kvalitné mäso, ryby alebo mliečne výrobky.
Pokiaľ bude vaše telo dostávať vyvážený pomer bielkovín, zdravých tukov, vlákniny a vitamínov, budete mať viac energie. Vaše telo nebude príliš zaťažené jednostrannou stravou, ktorá môže byť naviac nekvalitná. Bude sa vám jednoduchšie bojovať proti bacilom a chorobám.
Zdravá strava zabezpečí správne fungovanie vášho tela. Je niečo ako prémiové palivo pre motor vášho automobilu. Jej správne dopĺňanie zabezpečí správne fungovanie vášho tela.
Čo jesť na posilnenie imunity?
Niekedy sa môžeme snažiť, no do tela sa nám nepodarí dostať všetky potrebné vitamíny. Môžete si jednoducho a rýchlo dopomôcť kvalitnými doplnkami stravy. V zime odporúčame dopĺňať pravidelne vitamín C ako prevenciu proti chrípkovým ochoreniam.
Vitamín D, ktorý v zime získavame o niečo ťažšie, keďže sa dopĺňa zo slnečného svetla, môžete zaradiť tiež. K zníženiu vyčerpania a únavy nám pomôže magnézium. Prípadne môžete telu dopriať rozličné vitamínové zmesi.
Obsahujú všetko čo telo potrebuje. Avšak, ani tu nezabúdajte na to, že všetkého moc škodí a nadmerné užívanie vitamínov môže viesť k neželaným efektom a prejavom.
Zároveň je vhodné pred užívaním viacerých rozličných vitamínov poradiť sa s odborníkom ohľadne správnosti kombinácie jednotlivých druhov vitamínov. Niektoré vitamíny sa totižto navzájom vylučujú a negujú svoj efekt na organizmus.
Samozrejmosťou počas zimných mesiacov je poctivé pitie čaju. Výborné účinky čaju na imunitu ale aj celkovú tepelnú reguláciu sú storočia známou vecou, preto by sme na neho nemali zabúdať. Rovnako tak čistá voda je nezameniteľným pomocníkom na posilnenie našej imunity.
Pravidelné návštevy lekára
Nemenej dôležitou vecou je prevencia. Nevynechávajte pravidelné prehliadky u vášho obvodného lekára, ktoré pomôžu včas zachytiť rozličné choroby, respektíve dokážu odhaliť nedostatok potrebných látok v tele.
Okrem toho, že pravidelné preventívne prehliadky poskytnú celkový obraz o vašom zdravotnom stave, niektoré ochorenia je možné zachytiť v štádiu, kedy sa s nimi budete môcť vysporiadať o to jednoduchšie.
Všeobecný lekár vás v prípade potreby môže odporučiť k špecialistovi, ktorý sa na možný problém môže pozrieť detailnejšie a odporučiť vhodnejší postup, prípadne vám naordinovať vhodnú a účinnú liečbu.
Kvalitný spánok je najlepší lekár
Nestačí si iba ľahnúť do postele a čakať, že to ostatné príde samé. Kvalitu vášho spánku a odpočinku totižto ovplyvňujú rôzne faktory.
Teplota v miestnosti by mala byť ideálne v rozmedzí 15 až 19°C. Dôležitý je aj správne zvolený matrac, vankúš a perina.
Pred spaním je vhodné sa vyhýbať tzv. modrému svetlu, ktoré produkujú elektronické zariadenia ako televízia, obrazovky počítačov alebo mobilné telefóny. Modré svetlo významne znižuje hladinu melanínu a signalizuje telu, že je stále deň. Preto môže samotné zaspávanie trvať dlhšie, ak si pred samotným spánkom nenaordinujete pokojový režim.
Moderné výskumy postupne ukazujú, že vplyv modrého svetla sa síce preceňuje, avšak stále hrá nezanedbateľnú úlohu v spánkovej rutine. Zníženie času, ktorý trávite pred obrazovkami rôzneho druhu je výborná voľba, ako posilniť vašu spánkovú rutinu.
Ako účinne predchádzať nachladeniu a chrípke?
Opakovanie je matkou múdrosti, musíme si preto znovu pripomenúť to, čo už pravdepodobne všetci vieme alebo aspoň tušíme. V chrípkových, covidových alebo iných ochoreniach, ktoré sa stanú celosvetovo rozšírenými je vhodné dodržiavať základné princípy hygieny.
Dôležité je vyhýbať sa preľudneným miestam. V prípade, že si to situácia vyžaduje, nezabudnite na nosenie respirátorov alebo aspoň na nosenie rúška. To vám môže pomôcť v čakárňach u lekára, prípadne aj počas nutných návštev nemocníc alebo podobných zariadení.
Dobrá kondícia a dobré zdravie je na nezaplatenie. Klišé, s ktorým sa stretávame celý život platí v jesennom a zimnom období o to viac. Naše telo je po lete unavené a o to náchylnejšie na rôzny vírusové ochorenia, ktorým sa v sychravom a vlhkom počasí darí.
Nezabudnite preto dopĺňať pravidelne potrebné živiny, pravidelne sa hýbať, vždy a včas absolvujte predpísané zdravotné prehliadky a v maximálnej možnej miere sa vyhýbajte rizikovým miestam.
Veríme, že týchto pár rád vám účinne pomôže predchádzať nepríjemným nachladnutiam a chrípkam a vy budete fit a plný energie aj v zime.